Лятото отминава и все повече отправяме мисли към предстоящата учебна година. Подготвяме себе си и децата за ежедневие много по-динамично и структурирано, отколкото предполагат неучебните и неработни дни.
Все пак остават въпроси как да изпълним оставащото до септември време със смислени и полезни дейности.
Предлагам ви няколко идеи, които всъщност не са по-различни от това, което ще ви свърши добра работа през цялата година.
Защото независимо от външните обстоятелства, всеки от нас има всекидневна нужда да отговаря на своите въпроси и да задоволява своите интереси, да извършва интензивни дейности и да разполага с време за почивка.
- Отчетете, че (астрономическият) ден намалява и се опитайте да ставате в по-ранните часове на сутринта като подготовка за старта на учебната година. Тъй като дните все още са горещи, времето преди обяд дава прекрасна възможност за мигове сред природата – в парка, планината, около басейн или море. Ранните часове можете да използвате за трупане на идеи, дошли след събуждане – нека децата пишат, рисуват или изработват с ръцете си това, което им хрумне. Обсъдете заедно идеите или, ако такива не е имало – отчетете, че понякога идеите просто не идват веднага!
- Обедното време и ранния следобед можете да употребите за почивка, четене, подреждане на домашното пространство. Пригответе любима храна с децата, обсъдете кои са полезните храни и напитки. Общувайте с домашния любимец!
- Късния следобед може да оползотворите като планирате следващия ден или подготвите учебните материали, които ще ученикът / ученичката ви ще използва през новата учебна година. Разпечатайте онлайн ресурси, закупете или изработете с детето красиви програми – една за училище и една за свободното време.
- Вечерта оставете време за общуване със семейството. Обадете се на роднини и приятели, поканете гости. Почерпете идеи от тях за оползотворяване на времето, независимо дали събеседниците ви имат деца, или не.
- Преди лягане оставете минути за ритуали – толкова важни както за малкото дете, така за по-голямото, а и за възрастния 🙂 Споделете как сте преживели деня си – независимо дали ви се е случило нещо особено, или не. Направете си кино вечер или заспете с книга в ръце, четете заедно или слушайте аудио приказки.
Научете детето да отпуска цялото си тяло преди заспиване – от връхчетата на косата до пръстчетата на краката – за някои деца, които заспиват трудно, това е особено полезна практика. Имайте предвид, че може да ви се наложи да преминете през нея няколко вечери подред, докато детето привикне да я използва.
Забавно е да превърнете отпускането в приказка по този начин: „Имало едно дете (защо не и животинче), което много трудно заспивало вечер. Искало да играе през целия ден и цялата нощ, затова не можело изобщо да заспи. Но след много дни и нощи то разбрало, че няма как да бъде свежо, ако не си вземе поне малко почивка. Затова се научило да си почива вечер ето така – отпускало бавно глава на възглавницата, после отпускало ушите, вратлето, раменете, ръцете…“ и така нататък, докато всички части на тялото „заспят“.
Аналогично може да приложите този ритуал за събуждане, специално за малки и големи, които стават трудно сутрин: „Имало едно дете (или животинче), на което хич не му се ставало сутрин, защото играло през цялата нощ. Но след много дни и нощи то разбрало, че няма как да е отпочинало и да има повече време за игра, ако не се събуди рано. Затова се научило да се буди, като внимателно раздвижвало най-напред главата, после вратлето, раменете, ръцете…“ и така нататък, докато всички части на тялото се „събудят“.
Желая ви вдъхновяващо свободно време и изпълнена с енергия предстояща учебна година!
Автор: Руслана Пумпалова, училищен психолог в Увекинд