Почивка, слънце, свободно време 🙂 Сега е моментът да освободим духа и да се отдадем на любими занимания с децата си. Ето и няколко идеи как да превърнете ваканцията в споделено време с подрастващите хора:
Вкъщи:
По линия на хобитата: играйте настолни игри и ролеви игри, рисувайте, направете изделия от хартия, пластелин, глина. Обърнете специално внимание в какви роли предпочита да влиза вашето дете, какво изработва. Освен, че носят емоционално удоволствие и удовлетворение, влизането в роля и изработването на предмет от приложното изкуство, разкриват много за себевъзприятието ни или съдържат качества, с които искаме да се сдобием. Ако не разбирате нещо по посока на избраните игри, любопитствайте: така ще покажете на сина или дъщеря си, че се интересувате от тях.
Вземете глобус или карта на света, които да станат част от декора в детската стая или дневната. Картата може да е класическа географска, но също така да съдържа информация за историята и етносите на държавите. Открийте света още преди да сте го обиколили!
По линия на ангажиментите: насърчавайте малките и по-големите деца да четат – независимо дали литературата е от задължителната, или не. Убедете се, че четивата, които попадат у дома, са с подходящо съдържание, което развива мисленето, фантазията и сетивата. Тук от немалко значение е оформлението на книгата – корици, листа, илюстрации, ако има такива. Интересувайте се какво е впечатлило детето ви в книгата, слушайте споделеното. Споделете какво самите вие четете. Четете заедно и поотделно.
Решавайте задачи и правете диктовки, припомнете заедно част от наученото през годината. По този начин ще подкрепите организационните умения и самодисциплината, а и постепенно ще подготвите учениците за предстоящата учебна година. Предоставете време и за самоподготовка. Не е важно колко време отделяте за тези дейности – важното е да ги извървшате редовно. Споделяйте по малко от значимите събития през своя работен ден и се интересувайте за дейностите на детето в градината, занималнята, учебния курс, ако посещават подобни.
Навън:
Опознайте взаимно любимите игри на открито – съвременните и тези от вашето детство. Спортувайте, разходете се сред природата, посетете музеите, в които не сте били досега. Придружете подрастващите на лагер сред природата, за да ги научите как да се грижат за себе си, да бъдат отговорни към околната среда, да преживеят себе си като част от екипа на своите връстници, ако с вас има и други деца.
В чужбина, извън града:
Опознайте нови и различни места. Говорете за личните си впечатления от пътуването и питайте децата за техните. Може да се окаже, че преживяванията им са много по-различни от вашите. Позволете на хлапетата да изберат някой от маршрутите, по които поемате. Дори да не са най-удачните, това ще даде пространство за обсъждане какво не се е получило както трябва. Или просто приемете, че не всички маршрути са удачни и гледайте напред, без да споменавате нищо по въпроса!
Запишете преживяванията на всеки от вас в дневник, запечатайте ги на снимка, запишете видео. Независимо от изразното средство, оставете следа. Изследвайте дали децата ви искат да споделят по някакъв начин преживяното и с други значими хора от живота им – роднини, учители, приятели.
За финал – пожелаваме ви да се радвате на лятото! Ако решите да споделите с екипа на “Увекинд” как изкарвате ваканцията си с коментар под тази статия, преживяването ще е наистина споделено!
Автор: Руслана Пумпалова, училищен психолог в Увекинд