Златистият гребен на Витоша е точно пред мен, но малко нависочко и ето защо за да го види добре, погледът ми се издига бавно по склона към небето. Носът ми души с удоволствие ароматите на гора и пролетна влага. Обаче съм на работа и с колегите нямаме време да се водим след носовете си, всеки е някъде из училищното пространство и наоколо му е пълно с деца. Разбира се, че всичките ни сетива са нащрек! За себе си мога да кажа, че се отдавам на оная природа със златистата магия всеки ден – в ранната му утрин и в края му, преди да си тръгна!

А какво по-точно се случва между началото и края на деня? Обучение, оценки, дисциплина, режим; проблемни подходи и педагогически предизвикателства; модерни интерактивни теории и практики; технологии и иновации; културни модели, творчество, спорт; постижения, разочарования, тревоги, радости… споменах ли всичко от „тежката класика“ на българското образование? Е, приключвам с нея, за да насоча вниманието ви към

5 (не)разумни комбинации,

които даскалята забъркахме напоследък:

1. Дангалак и беззащитно хлапенце. Не се иска много ум, за да накараш голям да набие малък. Това обаче ще се „случи“ като част от урока срещу насилието, който петокласниците решиха да подготвят и изнесат пред второкласниците. Защо избраха точно тях? Защото там е сестричката на един от петокласниците и той държи да я научи на важни неща за общуването и споделянето, подкрепен напълно от своите съученици. Децата в момента са заети (покрай немалко други неща) да изработят и брошура по темата с игри, текстове, картинки и снимки, която после ще разпространят в училище. Дейностите са по проекта „Изразяваме себе си“ на една специална международна програма, предназначена за деца между 5 и 12 години, накратко общността ни си я знае като IPC.

IMG_20160223_0828572. Математика и манджи. Зад леко смущаващото съчетание стои на практика повечко здрав разум, защото трябва да се яде и най-добре би било храната да е вкусна и здравословно приготвена, а продуктите да пестят от бюджета. Никак не е просто, нали, особено когато си човек в VI клас и досега си „сготвил“ горе-долу един-два пъти сандвич с пастет. Кулинарията някак си не ти е силата – каквото ти дадат, това ядеш! „Да, ама (вече) не!“ – по думите на г-н Бочаров. Момичетата и момчетата изнамериха подбрани рецепти, търсиха си съставките, изчисляваха пропорциите им и накрая ни поднесоха ястия, от които аз също опитах, че и повторих. Един от многото полезни и забавни уроци в часовете по математика, които децата ни осъществяват по друга международна програма, разработена за ученици от средна училищна степен – MYP.

3. Сленг и история. „Подреждаме събитията в хронологичен ред – казват ми децата от същия този шести клас, – но търсим такива, основаващи се върху засвидетелствани в исторически извори сведения. Ти знаеш ли, че в историята понякога едно твърдение се намества като траен исторически факт, а всъщност е само мнение?“ Оставам слабо зашеметена, тъй като не съм очаквала чак толкова префинен научен български език от хлапетата, които през междучасията чувам да си говорят, без да съм в състояние да разбера повече от три думи на десет. Речта им бъка от макаронизми и разни кодови имена с предистория, които ме сащисват. Един ден помолих за помощ и те ми влязоха в положението, като се захванаха да напишат за мен практичен „двуезичен“ речник. Благодаря! Впрочем не е по никакъв проект.

3

4. Мотика и дрон. Днес изгря слънцето след няколко неприветливи дни и цялата планина е златиста. Днес ще се копае, защото повечето от нас сме се зарекли да садим цветя – с кални пръстчета и ухилени физиономии. Фоайето е пълно с петунии, мушката, карамфили, рози, орхидеи, маргаритки и един новороден дъб. Малките са горди от сутринта, без изобщо да подозират какви още вълнения ги очакват. Големите от седмица насам правят проект, за да изрисуват стените с графити. Всеки момент ще пристигне Дрончо (така му викаме на галено), който е една от изненадите – ще ни подреди, събрани в надписа UWEKIND, и ще ни снима от небето, а двама симпатяги ще ни учат да танцуваме хип-хоп. Истински празник, за който се трудиха най-много децата от втори и трети клас, посветени на идеята, че ние знаем как да „Живеем заедно“ (IPC).

25

5. Учители и ученици. Надявам се, че успях да ви покажа какво се случва между утрото и късния следобед в Увекинд. Ние сме приятели и каквото и да правим, го правим заедно. Следваме простичкия съвет на Глен Рейнолдс, професор по право в Университета на Тенеси: „Първо си живейте живота!“

Това е. Тук не идваме на работа и на училище, тук живеем.

Pin It on Pinterest

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.